گروه توسعه کسب و کار ارتین

چطور مانند یک میلیاردر موفق بیندیشم و در کسب و کار وزندگی رفتار کنیم. (بخش دوم)


  • چطور مانند یک میلیاردر موفق بیندیشم و در کسب و کار وزندگی رفتار کنیم. (بخش دوم)

-برای پولدار شدن ، باید به استقبال چالش‌های جدید رفت و از انرژی در جهت درست استفاده کرد.

پولدار شدن مثل کاهش وزن است. بسیاری از ما در جستجوی خوراکی‌هایی هستیم که ما را لاغر کنند، از چای سبزلاغرکننده‌ی تقلبی گرفته تا هر چیزی که در تلگرام ببینیم. اما وزن کم کردن و پولدار شدن یک چیز مشترک دارند. آدم باید عرق بریزد تا آنها را به دست آورد. (نمی‌توانید وقتی دست‌تان توی جیب‌تان است از نردبان موفقیت بالا بروید). ( آرنولد شوارتزنگر)

-میلیاردرها به دنبال اشتیاق خود می‌روند

استیو جابز یکی از موسسان شرکت اپل در سخنرانی جشن فارغ‌التحصیلی سال ٢٠٠٥ به دانشجویان دانشگاه استنفورد گفت:

«باید آنچه را که به آن عشق می‌ورزید بیابید. تنها راه انجام دادن کارهای بزرگ این است که عاشق کار خود باشید. اگر هنوز آن را پیدا نکرده‌اید به جستجو ادامه دهید، به چیزی کمتر از آن قانع نشوید. مانند سایر مسائلی که به قلب شما مربوط می‌شوند وقتی آن کار را بیابید خود‌به‌خود متوجه‌اش می‌شوید.»

جابز اولین فردی نیست که به اهمیت دنبال کردن علایق اشاره کرده است. ناپلئون هیل نویسنده‌ای است که زندگی ٥٠٠ فرد بسیار ثروتمند را در اوایل قرن بیستم مطالعه کرده، او در کتاب پرفروش خود «بیندیشید و ثروتمند شوید» می‌نویسد: «هیچ انسانی نمی‌تواند در مسیر سعی و تلاش در راهی که به آن علاقه‌ای ندارد پیروز شود.

شاید بگویید این نکته‌ای کلیشه‌ای است، اما حرف ما تنها این نیست که بدون تلاش به جایی نمی‌رسید، حرف اصلی ما این است که هوشمندانه‌تر زندگی کنید و کالری مصرفی خود را در جهت موفقیت صرف کنید، چون همانند زمان که محدود است،‌ در طول روز هم شما کالری محدودی دارید. مثلا به جای اینکه شب‌ها وقت بگذارید و برای قدم زدن به پارک بروید، هر روز صبح تا محل کار پیاده‌روی کنید. این کار هم ذهن شما را صبح‌ها شاداب‌تر می‌کند، هم یافتن آدرس و جهت‌یابی ذهن شما را تقویت می‌کند و نکته‌ی دیگر اینکه دیدن آدم‌ها، چیزها و مسائل مختلف در طول مسیر، خلاقیت شما را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، شب هم لازم نیست دوباره نیم ساعت پیاده‌روی کنید و می‌توانید این زمان را به کار دیگری اختصاص دهید. برای پولدار شدن باید تصمیم بگیرید، باید روی کاغذ بنویسید و به دیوار بزنید، تصویر پس‌زمینه موبایل و کامپیوتر خود را هم باید در همین راستا عوض کنید.

اگر به شما چالش جدیدی از سوی مدیرتان پیشنهاد شد، نترسید چون این بهترین فرصت برای حرکت رو به جلو است حتی اگر شکست بخورید در نهایت سود خواهید کرد.

بیشتر ما زمانی که یک تغییر در روند کار یا یک پروژه جدید مطرح می‌شود، عقب می‌ایستیم و صبر می‌کنیم دیگران این چالش جدید را پیش ببرند و اگر موفق شدند شما هم از آن‌ها درس بگیرید. دقیقا این همان کاری است که باعث می‌شود در اکثر اوقات عقب بمانید و کم کم از دایره افراد رو به رشد و موفق بیرون بیایید. نه تنها از چالش جدید نترسید بلکه به مدیر خود هم بگویید که به دنبال چالش هستید و هر پروژه جدیدی که پیش آمد دوست دارید که خود را بیازمایید.

-بدون خستگی کار کنید

٩٨ درصد مردم شب‌ها، روزهای آخر هفته و تعطیلات را صرفا به استراحت می‌پردازند و این کاری کاملا احمقانه است. مطمئنا شما به استراحت نیاز دارید، اما باید تولید هم بکنید. پس موقعی که افراد بسیاری به کمک شما نیاز دارند، وقت‌تان را با خودخواهی تلف نکنید! آیا می‌دانید که خوشحالی واقعی‌تان با کاری که انجام می‌دهید محقق می‌شود؟

یکی از بازیکنان مشهور NBA به من گفته بود که هیچ روزی را بدون ١٠٠٠ پرتاب به داخل سبد نمی‌گذراند. در واقع می‌خواست بگوید که «تمام زندگی‌ام بسکتبال است!» او تحمل از دست دادن بازی‌های پلی‌آف را ندارد، چون در این صورت احساس شکست می‌کند، و دلیل قهرمان بودن‌اش هم این است. راز مولتی‌میلیونر شدن این است که به اهداف‌تان بچسبید.

بهترین توصیه این است که «کسب‌وکارتان را با خوشی و لذت بیامیزید.»

-زمان را هدر ندهید و از ابزارهایی مثل موبایل که بیشترین وقت را از شما می‌گیرند، در جهت بهتری استفاده کنید

یک دقیقه چه برای شما چه برای یک کارمند رستوران که با تمام وجود کار می‌کند و یاد می‌گیرد و چه برای کسی که در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود در دانشگاه تحصیل می‌کند، یکسان است. شما دقیقه‌های خود را در تلگرام و تفریحات دیگر صرف کردید، آن کارمند رستوران با سرمایه‌گذاری دقیقه‌هایش بعد از ٣ سال، رستوران کوچک خود را زد و آن دانشجو، دکترای رشته‌ی مورد علاقه‌اش را گرفت و پیشنهاد‌ها پشت سر هم به سویش سرازیر شد.

یک موبایل، هم می‌تواند نصف وقت آزاد شما را نابود کند و هم می‌تواند مربی شما برای یادگیری زبان یا یک تخصص باشد، تصمیم با خودتان است.

این دقایق به مانند سکه‌هایی هستند که می‌توانید در تفریحات سرمایه‌گذاری کنید یا در آینده. تصمیم با خود شما است. مثلا برای اینکه چک کنید واقعا این مورد را رعایت می‌کنید نگاهی به اپلیکیشن‌های موبایل خود بیندازید. آیا اکثر اپلیکیشن‌های شما بازی‌هایی مانند clash of clans یا بازی‌های بی‌مورد و بدون فایده هستند یا اپلیکیشن‌ّهای فوق‌العاده‌ای ماننده doulingo برای یادگیری زبان جدید یا اپلیکیشن‌هایی که به مدیریت زمان و بهره‌وری شما کمک می‌کنند؟ اگر واقعا جواب سوال «چگونه ثروتمند شویم» را می‌خواهید بدانید، باید جوانب مختلف زندگی خود را در همین راستا قرار دهید. تلفن هوشمند به دلیل اینکه بخش بزرگی از زندگی روزمره ما را اشغال کرده یکی از این جنبه‌های بزرگ است و هم می‌تواند بسیار برای موفقیت شما مفید باشد و هم می‌تواند یک اسباب بازی برای هدر رفتن زندگی شما.

-تصمیمات سریع بگیرید

ما هر روز تصمیمات فراوانی می‌گیریم. اما ثروتمندان این کار را خیلی سریع انجام می‌دهند چونکه خودشان را بهتر می‌شناسند. بیشتر مردم روش تصمیم گیری را یاد نگرفته‌اند و در عوض، به دنبال کسانی می‌گردند که به جای‌شان تصمیم‌گیری کنند. به همین دلیل است که تنها ١٠ درصد از مردم دنیا کارآفرین هستند و ٩٠ درصد بقیه را به کار می‌گیرند.

تصمیم‌گیری سریع می‌تواند به شما کمک کند تا ثروتمند شوید. اخیرا شخصی به من گفت که نمی‌تواند در یک رویداد خاص شرکت کند چون خودش هم نمی‌دانست که چه می‌خواهد. در واقع او برای خلاص کردن خودش، به جای تصمیم‌گیری فقط بهانه‌تراشی کرد. در صورتی که اگر یک مولتی‌میلیونر بود، به سرعت برای این منظور تصمیم‌گیری می‌کرد. به جای بهانه تراشی، تصمیم‌گیری کنید.

- اولویت‌های‌تان را مدیریت کنید

اولویت‌بندی یعنی کار مهم‌تر را اول انجام بدهید. در طول روز ممکن است کارهای زیادی داشته باشید. اما تنها باید آنهایی را انجام دهید که بیشترین منفعت را برای‌تان دارد. باید عادت کنید که کارهایی را که وقت، انرژی و پول‌تان را هدر می‌دهند، یا به دیگران محول کنید یا به کل کنار بگذارید. یادتان نرود که وقت طلاست.

اولویت‌های اصلی‌تان در سال ٢٠١٦ چیست؟ برای انجام آنها چه برنامه‌ای دارید؟ بهتر است اهداف‌تان را حتی‌الامکان بزرگ انتخاب کنید. بیشتر مردم اهداف بسیار کوچکی دارند. اما افزایش درآمدِ اندک، برای مولتی‌میلیونرها اصلا جذاب نیست. در عوض سعی کنید اهداف‌تان را به طور چشمگیری ارتقا بدهید تا ارزش کسب‌وکارتان چندین برابر بشود.

هدف‌تان هرچه باشد، ذهن‌تان حتما راهی برای تحقق‌اش پیدا خواهد کرد.

-میلیاردرها پایین‌تر از سطح درآمد خود زندگی می‌کنند

اینکه ثروتمندان میلیاردها دلار پول در حساب بانکی خود دارند به این معنا نیست که آن را صرف خرج‌های بی‌حساب و کتاب می‌کنند حتی برعکس بسیاری از ثروتمندترین افراد زندگی مقتصدانه را انتخاب کرده‌اند. برای مثال سَم وَلتون (Sam Walton) موسس وال-مارت (Wal-Mart) با یک ماشین فورد (Ford F150) ساخت سال ١٩٧٩، در انظار عمومی رانندگی می‌کند. مارک زاکربرگ یک ماشین معمولی ٣٠ هزار دلاری آکورا (Acura TSX) جزء مدل‌های ابتدایی دارد و بیل گیتس به دلیل انتخاب پروازهای معمولی برای سال‌ها بر سر زبان‌ها بوده است. از طرف دیگر وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای که زندگی بسیار فروتنانه‌ای دارد، هنوز در خانه‌ی ٣١،٥٠٠ دلاری خود زندگی می‌کند و گوشی تاشوی خود را به گوشی‌های هوشمند ترجیح می‌دهد به دیگران خدمت کنید

شگفت‌ اینکه مولتی‌میلیونرها برای پول کار نمی‌کنند. زیرا اگر هدف شان فقط به‌دست آوردن پول بود، باید پس از به دست آوردن چند میلیونِ اول دیگر ادامه‌ نمی‌دانند. در واقع آنها به خاطر مردم کار می‌کنند و می‌دانند که انسان‌ها مهم‌تر از پول‌اند. وقتی به دیگران خدمت می‌کنید، خودتان هم از آن سود خواهید برد. این قانونی است که به طور خودکار اعمال می‌شود.

من قبلا به کسانی که کاری را بدون دستمزد و به صورت داوطلبانه انجام می‌دادند، می‌خندیدم. اما الآن خودم هم همین کار را می‌کنم. بیدار که می‌شوم، اولین چیزی که از خودم می‌پرسم معمولا این است که «چطور می‌شود در کمترین زمان، به افراد بیشتری سود رساند؟» و در پایان روز، تَلّی از چک‌ را روی میزم می‌بینم که برای نقد شدن به امضای من نیاز دارند. این چک‌ها نتیجه‌ی خدمات خودم هستند.

-میلیاردرها در فعالیت‌های خیرخواهانه مشارکت می‌کنند

سی‌بلد در کتاب خود می‌نویسد: طبقه‌ی ممتاز نگاه خود را به اثرگذاری بر دنیا از طریق ثروت‌شان معطوف می‌کنند. حال یا این کار را از طریق فعالیت‌های بشردوستانه انجام ‌می‌دهند یا از راه کسب‌وکار، یا به وسیله‌ی روش‌های مختلف مالی. میلیاردرهای مختلفی در فعالیت‌های بشردوستانه مشارکت کرده‌اند، برای مثال می‌توان از مایکل بلومبرگ، مدیرعامل شرکت رسانه‌ای بلومبرگ نام برد که در طی زندگی خود ٣ میلیارد دلار برای امور خیریه اهدا کرده است.

در اینجا می‌توان به کمپین تعهد بخشش ثروت (Giving Pledge) اشاره کرد که توسط وارن بافِت، بیل گیتس و همسرش ملیندا گیتس تاسیس شد تا ثروتمندترین افراد را از سراسر جهان دعوت کند متعهد شوند بیش از نیمی از دارایی‌های خود را صرف امور خیریه کنند. داوطلبان این طرح می‌توانند در زمان حیات‌شان این کار را انجام دهند یا در وصیت‌نامه قید کنند که مایل به این کار هستند. برخی حتی برای اهدای ٪٩٩ از دارایی‌های خود در این طرح متعهد شده‌اند.

-مدیریت هزینه‌ها، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در هر جا که ممکن است

برای ثروتمند شدن باید سرمایه‌گذاری کنید و مسلما برای این کار باید پول داشته باشید! شاید بگویید ما با این درآمد‌های کم،‌ پول‌مان کجا بود؟ اینجا است که می‌گوییم خیر، شما اگر اینترنت دارید و وقت دارید که این مقاله را بخوانید، احتمالا در حدی پول دارید که بتوانید پس‌انداز کنید. اینکه شما قدرت کاهش هزینه‌ها یا مدیریت هزینه‌های خود را ندارید و نمی‌خواهید کوچک‌ترین سختی‌ای بکشید بحث دیگری‌ است چون پولدار شدن بدون سختی مثل لاغری بدون کم کردن غذا است. اگر مدیریت هزینه برای‌تان سخت است خود را در عمل انجام شده قرار دهید،: وام بگیرید، تکه زمینی بخرید و قسط آن را بدهید. این یک راه حل فوق‌العاده برای افرادی است که این کار برای‌شان سخت است. اگر همسرتان زیاد از حد خرج می‌کند خیلی روشن و شفاف برنامه‌ی چند ساله‌ای درست کنید و بگویید با از دست دادن چه چیز‌هایی در آینده، چه چیزی به دست خواهید آورد. مطمئن باشید که پس‌انداز کردن غیرممکن نیست (منتظر چه هستید؟ ماشین حساب را از کمد در بیاورید و شروع کنید).

داشتن پس‌انداز فقط برای مقابله با مشکلات پیش‌بینی نشده نیست بلکه به شما کمک می‌کند با حسرت از کنار فرصت‌های نایاب نگذرید و همیشه مقداری پول برای ریسک داشته باشید.

نکته‌ی بعدی این است که از سرمایه‌گذاری نترسید، چه سرمایه‌گذارهای مطمئن و چه سرمایه‌گذاری‌هایی که ریسک دارند. کافی است با یک متخصص بازار سهام مشورت کنید یا پول خود را به مراکزی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بسپارید که به طور تخصصی این کار را انجام می‌دهند. در هر صورت فکر نکنید که بدون صرف وقت و هزینه، پول شما خود به خود در حساب شما زیاد می‌شود. پس دیگر این بهانه را نیاورید که پول ندارید. مثلا شما می‌توانید به وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کنید و در منوی «صندوق‌ها» به بخش «سهام» یا «درآمد ثابت» بروید و ببینید که در بخش سهام تا بیش از ٥٠ درصد و در بخش درآمد ثابت تا بیش از ٢٠ درصد سود به مشتریان پرداخت شده است. برای این کار کافی است موارد را بر اساس میزان سود پرداخت شده مرتب کنید.

-میلیاردرها از چندین راه درآمد خود را به دست می‌آورند

تمرکز ثروتمندترین افراد بر کسب درآمد است پس جای تعجب نیست که آنها این کار را از طرق مختلف انجام دهند. کورلی (Corley) نویسنده‌ی کتاب «عادات خود را تغییر دهید تا زندگی‌تان تغییر کند» می‌نویسد: «ریچارد برنسون مدیر میلیاردر گروه ویرجین تجسم این عادت است، او سرپرستی حدود ٥٠٠ شرکت را برعهده دارد و بر روی ٢٠٠ تا ٣٠٠ عدد از این شرکت‌ها نام برند او وجود دارد. او این عادت ثروتمندان را در داشتن چندین راه کسب درآمد به شکلی برجسته در خود نشان داده است. برنسون خیلی زود متوجه این موضوع شد که این عادت ثروتمندان بیشترین ثروت را ایجاد می‌کند.»

-در بازاریابی و فروش خبره شوید

بازاریابی پیام‌ معرفی محصول شما و فروش، متقاعد کردن افراد برای خرید این محصول است. بازاریابی برای ایجاد اعتبار به شما کمک می‌کند و فروش زمانی انجام می‌شود که مردم به شهرت شما اعتماد کنند. بازاریابی «ستون فقراتِ» کسب‌وکار شماست و فروش «استخوان‌های مهره‌»یِ آن. اگر می‌خواهید که کسب‌وکارتان پشتوانه‌ی محکمی داشته باشد، باید در این دو مهارت کلیدی خبره شوید.

مولتی‌میلیونرها در بازاریابی و فروش متخصص‌اند. مهارت‌های‌شان آنها را به مراتب بالاتری می‌رساند و به آنها این امکان را می‌دهد که در زندگی‌شان از بهترین‌ها لذت ببرند. در دنیای امروز، یا باید بفروشید یا باید بخرید. شما ابتدا باید از نیازِ بازار اطلاع داشته باشید و سپس راهی برای تأمین این نیازها پیدا کنید. خلاصه اینکه، شما باید محصولی برای «عَرضه» داشته باشید (فروش) و «قصه‌ای» تعریف کنید تا مردم آن محصول را بخرند (بازاریابی).

استیو جابز»، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی شرکتِ «اَپل»، گفته است: «مردم خودشان هم نمی‌دانند چه می‌خواهند تا اینکه شما آن را عرضه کنید.»

پشتیبانی آنلاین
پشتیبانی دیاموند از طریق ای دی تلگرام زیر به صورت 24 ساعته پاسخ گوی شما عزیزان می باشد
@dndsupport